Awards of Honour

Award of Merit
(for long standing exceptional effort or achievement which reflects favourably on the CMA or furthers the works and aims of the CMA)
2015   John Pineo
2014   David Hewgill
2011   Robert Kelly, Siggi Pechout
2010   Marc-Andre Thibeault
2003   Patricia Fair
2000   Dave Armstrong
1998   Bill Jamieson
1997   Ed Fawcett / Phillis Fawcett
1995   Wesley Pierce
1993   Vera Godsall
1992   Fulvio Callimaci
1990   Allan Johnson
1987   John Doherty
1984   Albert Irwin
1983   Rudi Zacsko
1981   Larry Bastedo
1980   Marilynn Bastedo
1979   Gerald Marshall
1978   Ron Mallett / James Kelly
1976   Stuart Munro / H.E. (Ted) Hawkes
1973   Ted Whitney / George Davis
1968   Yvon Duhamel / Eve White
1967   Jim Greening
1966   Ronald White
1965   Mike Duff



     Back to Archives



Fulvio Callimaci Memorial Supporters Award
(Individual or group who have supported or promoted motorcycling in an exceptional way during the past year)
2016   Moto Clube Do Porto of Porto, Portugal
2015   Dale Martinsen / Laurence St. Pierre / Hans Wegener / Shane Cuthbertson / Gord Goddard
2014   Steve Fracy / Jen Johnson / Bonnie and Jody Varey
2013   Jacques Bellerose / Angela Wojcik / Kevin Worrall
2012   Mike Binkley
2011   Lawrence Hamm / Alberta Mini Roadracing Association / The Apple Valley Riders
2010   Amateur Trials Association / Steel City Riders
2009   Mitchell Brown / Garry Sherman / Canadian Vintage Motorcycle Group / Quinte Section / Motosports of Trenton
2008   Lower Mainland Motocross Club / Northern Exposure Rally
2007   Rick Hone / Nadine Madarasz / George Madarasz / John Trinkwon / Marcus Knoespel / Steve Turnbull / Robert Turnbull /
     Jim Jervis / Dennis Lever / Craig Howe / Lee Fryberger / Muriel Kelly / Jan van Dijk / Bettie van Dink /
     Michael Kelly
2006   Second Gear Club / Rhonda Pechout
2005   Rick Hone
2004   KTM North America / Pike Falls Classic MC / Ward Brown
2003   Machine Racing / Thames Valley Riders
2002   John and Hans Van den Hoek Family / Halton Off Road Riders / Arnold Buchanan / Spokes & Mags MC / Dan Farago /
     Jean Bancroft
2001   St. Pierre Family / Andy Bokma
2000   Paul Mares / Michael Fair / Robert Hess / Kevin Robillard / Sean Wiesner/ Steel City Riders / Yamaha Motor Canada
1999   Giroux Family / Marley McKinnon / Canada Safety Council
1998   Shane Langdale / John Parker / Welland County Motorcycle Club
1997   Regina & Area Motocross Club / Welland County Motorcycle Club / Kim Houde / Gord Meneer / Tim Fawcett / Tom Hinze /
     Stan Christensen / Rod Turnbull / David Stewart / Martin Singleton / Donna Johnson / Albert Van Huizen /
     Hinton Motorcycle Club / Hugh Lim / (Lance Campbell / Kevin Cisaroski / Michael Jenkins / Matthew Parr /
     Scott Spicer / Pierre Valiquette - Police Road Racing Team)
1995   Welland County Motorcycle Club / Stan Christensen / Jim Hitch / Matthew Spigelmyer / Jody Zedril
1994   Calgary Motorcycle Club / Hi - Tech Racing / Niagara Timberline Riders / Patricia Fair / Marc-Andre Thibeault
1993   Souris Valley Raceways / Ed Fawcett / Al Keith / Robert Mercer
1992   Kevin Cisaroski / Phyllis Fawcett / Max Mader / Lino Zecca / Paris Agricultural Society / Pembina Dirt Riders /
     Welland County Motorcycle Club / Lower Mainland Motocross Club / Niagara Timberline Riders /
     Molson Brewery (Quebec) / Wayne Eisner / Peter Grant / Jerry Janz / Dean Milne /Dave Stewart
1989   Motocross Vallee - Jonction / Lower Mainland Motocross Club / Dave Armstrong / Jean Bourque / Fulvio Callimaci /
     Tusi Calvert / Fred Coleman / William Fitkowski / Buddy Ford / Jean-Paul Desbiens / Robert Theroux / Paul Thibault /
     Marc-Andre Thibeault / Robert Vigneault / Cam Whiffing / Heinz Verderber / Alberta Off-Highway Vehicle Assoc. /
     K-W Cycle Sport Assoc. / Joe Borda / Glen Davis / Glenda Hewgill / Arnold Hoar / Butch Kelly / Rueben McMurter /
     Norm Hart /Keith Koningen / Shirley Koningen / Warren Thaxter / Yvan Trudel
1986   Erie Ramblers Motorcycle Club / Chris Bakgaard / John Milnes / Gerard Van Heuven
1985   Jack Canfield / Walter Healy / Dale Malbesch / AMCRA / Carl Bastedo / Larry Bastedo / Tim Bellamy / Derek Browne /
      Eric Seymour
1983   Apple Valley Riders / Albert Van Huizen
1982   Calgary Motorcycle Club / Steve Bragg
1981   British Empire Motor Club / Allan Cowling
1980   Steel City Riders Inc. / Norm Taub
1977   Ontario Road Racing Association
1976   Sports Motorcycle Club



     Back to Archives



Ambassadors Award
(exceptional recognition for the CMA at the International level)
2012   Holly Ralph
2002   Mark Gardiner
2001   Chris Slabon
2000   Wesley Pierce
1998   Rick Gunby / Kris Slabon
1996   Kevin Cisaroski
1995   Steve Beattie / Miguel Duhamel
1991   Miguel Duhamel
1989   Helmut Clasen / Rueben McMurter
1987   Marilynn Bastedo
1981   John Williams
1980   Larry Bastedo
1976   Stevie Baker / Bob Work



     Back to Archives



Billy Matthews Memorial - Donated by the Matthews Family
(to the current rider who demonstrates the qualities of good sportsmanship)
2016   Brian Wojnarowski
2015   Alex Baumann
2003   Andy Harris
2002   Donald Taylor
2001   Andy Harris
1999   Dave Little
1998   Jeff Orosz
1997   Bob Sobering / Jeff Orosz
1995   Dave Pirt
1994   Dave Pirt
1993   Ron Beauvais
1992   Guy Caron
1991   Guy Fafard
1990   Todd Sharpless
1989   Len Dillon
1988   Jamie Grylicki
1987   Chris Ellis
1986   Jamie Sehl
1984   David Anderson
1981   Darryl Aseltine



     Back to Archives



The Media Award
(exceptional favourable coverage of motorcycling by the media, electronic or print (except within motorcycling)
2005   Cogeco Cable TV, Niagara Falls, ON
2003   Kevin Argue, Welland Tribune, Welland ON / Beth Gurney, Paris Star, Paris, ON
2002   Chad Anderson, The Lacombe Globe, Lacombe AB
2001   Mike Kilbreath, CHOK, Sarnia, ON / Ted Brown, Independent Free Press, Georgetown, ON
1998   Mike Kilbreath
1997   Corey Friesen / Marianne Helm
1995   Karen Hogg, Fenelon Falls Gazette / Scott Jeffrey, Wallaceburg News / Ray Bradshaw, MITV Sports Line / Carl Teichrib
1994   Anne Alexander / Denise Dykstra, Edmonton Sun
1993   Brant Allen / Read Masson / Gaetan Masson
1992   CKCO Channel 13, Kitchener, ON / Roland Stockli, Rogers TV / Claude Allaire, Le Journal de Quebec / CKVR, Barrie, ON
1991   Rainer Ziegenhagen, 100 Mile House Free Press /Len Gagne, Lloydminster / Meridian Booster /
     Pat Thomas / Keith Snelgrove, CKS Radio
1990   TSN / Fulvio Callimaci / Pierre Lecours
1989   Tillsonburg News / The Reporter / CFJC
1988   Frank Lupa / John Denniston / Tillsonburg News / Lana Northrup / Jack Dagley / Sam McNeish
1987   Didier Schroenen
1986   Sandro Celant / Claude McIntosh / Pete Millard / Jeannot Bernier / John Denniston / Christine Petryga
1985   Scott Matthews / Brad Knowles / Jacques Beauchamp
1984   Paul Fortier
1983   Peace Arch News / Lana Horsman
1982   Wayne Riley / CKOC Radio
1981   Rick Kupchuk / peter Cudhea
1978   Paul Hourigan / Toby Jamieson
1976   Mike Connoly



     Back to Archives



Government Award
Awarded for actions or policies, laws, statutes and the like implemented that have benefited motorcyclists and the use of motorcycles.
2009   Jon Schubert, ICBC / David Miller, Mayor, City of Toronto
2008   City of Toronto



     Back to Archives



COMPETITION AWARDS

White Memorial Trophy - Donated by Ron & Eve White
(best performance by a Canadian rider in all disciplines/later changed to best performance by a #1 Plate winner)
2016   Robyn Ham / Tino Marin    2015   Jana Ham / Tyler Seguin    2014   Donald Taylor
2013   Jana Ham    2012   Aaron Hesmer    2011   Donald Taylor
2010   Danny Hewitt    2009   Brian Wojnarowski    2008   Don Taylor
2007   Don Taylor    2006   Jeff Orosz    2005   Tony Boerkamp
2004   Donald Taylor    2003   Clarke Peters    2002   Allan LaChapelle
2001   Glenn Buchanan    2000   Ryon Bell    1999   John Parker
1998   Daniel Johnson    1997   John Kehoe    1996   Doug Beer
1995   Steve Beattie    1994   Blair Morgan    1993   Steve Beattie
1992   Blair Sharpless    1991   Ross Pederson    1990   Len Dillon
1989   Allan Dyck    1988   Guy Perrett    1987   Marcel Fournier
1986   Ross Pederson    1985   Chris Evans    1984   Blair Sharpless
1983   Kevin Moore    1982   Ross Pederson    1981   Darryl Johnson
1980   Chris Evans    1979   Chris Evans    1978   Michel Mercier
1977   Tom Gaetz    1976   Larry MacKenzie    1975   Zoli Berenyi Jr.
1974   Bill McLean    1973   Jim Allen    1972   Ron Keys
1970   Peter Van Breugel    1969   John DeGruchy    1968   Yvon Duhamel
1967   Yvon Duhamel    1966   Yvon Duhamel    1965   Yvon Duhamel
1964   Jack Hunt    1963   Jean-Marc Houde    1962   Yvon Duhamel
1961   Bill Sharpless    1960   Bill Sharpless    1959   Bill Sharpless
1958   Bill Sharpless    1957   Buddy Koehler    1956   Ab Everest
1955   Wm. Strachan    1954   Gerald Robarts         



     Back to Archives



No. 1 Plate
(overall combination of disciplines)
1962   Yvon Duhamel    1961   Yvon Duhamel



     Back to Archives



No. 1 Plate - Dirt Track
2015   Tyler Seguin    2014   Donald Taylor    2013   Tyler Seguin
2012   Chris Evans    2011   Donald Taylor    2010   Doug Beattie
2009   Donald Taylor    2008   Donald Taylor    2007   Donald Taylor
2006   Donald Taylor    2005   Donald Taylor    2004   Donald Taylor
2003   John Parker    2002   Dominic Beaulac    2001   Chris Evans
2000   Scott Sehl    1999   John Parker    1998   Chris Hart
1997   Steve Beattie    1996   Ronald Beauvais    1995   Steve Beattie
1994   Chris Evans    1993   Steve Beattie    1992   Steve Beattie
1991   Jean Bourret    1990   Steve Morehead    1989   Jonathon Cornwell
1988   Jonathon Cornwell    1987   Jonathon Cornwell    1986   Chris Evans (1/2 Mile)
1986   Jonathon Cornwell - (Short Track)    1985   Jonathon Cornwell    1984   Jonathon Cornwell - (1/2 Mile)
1984   Chris Evans (Short Track)    1983   Chris Evans (1/2 Mile)    1983   John Parker (Short Track)
1982   Chris Evans (1/2 Mile)    1982   John Parker (Short Track)    1981   Lawrence O'Connor
1980   Peter Grant    1979   Peter Grant    1978   Doug Sehl
1977   Doug Sehl    1976   Doug Sehl    1975   Doug Sehl
1974   Bill Hoffmeister    1973   David McLean    1972   Maurice Fraser
1971   Doug Sehl    1970   Maurice Fraser    1969   David Sehl
1968   Yvon Duhamel    1967   Yvon Duhamel    1966   Yvon Duhamel
1965   Yvon Duhamel    1964   Don McHugh    1963   Yvon Duhamel



     Back to Archives



No. 1 Plate - Speedway
2015   John Kehoe    2014   Terry Rideout    2013   Terry Rideout
2012   Aaron Hesmer    2011   Mike Hammond    2010   Aaron Hesmer
2009   Jeff Orosz    2008   Jeff Orosz    2007   Jeff Orosz (1/2 Mile)
2007   Aaron Hesmer (Short Track)    2006   Jeff Orosz (Series)    2006   Kyle Legault (Short Track)
2005   John Kehoe (Series)    2005   Nick Fafard (Short Track)    2004   John Kenoe
2003   John Kehoe (Series)    2003   Kyle Legault (Short Track)    2002   John Kehoe (Series & Short Track)
2001   John Kehoe    2000   John Kehoe (1/2 Mile & Short Track)    1999   John Kehoe (1/2 Mile & Short Track)
1998   John Kehoe (1/2 Mile)    1998   Chris Hesmer (Short Track)    1997   John Kehoe (1/2 Mile)
1997   Jeff Orosz (Short Track)    1996   Jeff Orosz (1/2 Mile)    1996   John Kehoe (Short Track)
1995   John Kehoe    1994   John Kehoe (1/2 Mile)    1994   Len Dillon (Short Track)
1993   Len Dillon    1992   Len Dillon    1991   Len Dillon (1/2 Mile)
1991   Lenny McBride (Short Track)    1990   Len Dillon    1989   John Kehoe (1/2 Mile)
1989   Len Dillon (Short Track)    1988   John Kehoe    1987   Len Dillon
1986   Gary Ford    1985   Gary Ford    1984   Len Dillon
1983   Len Dillon    1982   Gary Ford         



     Back to Archives



No. 1 Plate - Road Racing (Bob Webster Memorial) - Donated by the Webster Family
1995   Don Munroe    1994   Michael Taylor    1989   Rueben McMurter
1988   Rueben McMurter    1987   Rueben McMurter    1986   Rueben McMurter
1985   Michel Mercier    1983   Rueben McMurter    1982   Steve Bragg
1981   Alan Labrosse    1980   George Morin    1979   Steve Gervais
1978   Robert Genereux    1977   Jim Allen    1976   Stevie Baker
1975   Stevie Baker    1974   Stevie Baker    1973   Jim Allen
1972   Jim Dunn    1971   Duane McDaniels    1970   Duane McDaniels
1969   Duane McDaniels    1968   Kurt Liebmann    1967   Yvon Duhamel
1966   Andre Lascoutx    1965   Roger Beaumont    1964   Fred Gailey
1963   Chas. Andrews                  



     Back to Archives



No. 1 Plate - Mini Road Racing
2016   Robyn Ham    2015   Jana Ham    2014   Connor McCarroll
2013   Jana Ham    2012   Robyn Ham    2011   Milan Jablan



     Back to Archives



No. 1 Plate - Motocross
1999   Darrel Martens    1998   Shane Langdale (250cc)    1998   Earl Reimer (125cc)
1997   Blair Morgan (250cc)    1997   Allan Dyck (125cc)    1996   Brett Devries
1995   Ray Sommo    1994   Blair Morgan    1993   Carl Vaillancourt (500cc)
1993   Ross Pederson (125, 250cc)    1992   Carl Vaillancourt (500cc)    1992   Ross Pederson (125, 250cc)
1991   Ross Pederson    1990   Carl Vaillancourt (500cc)    1990   Ross Pederson (125, 250cc)
1989   Allan Dyck    1988   Doug Hoover (500cc)    1988   Ross Pederson (250cc)
1988   Allan Dyck (125cc)    1987   Ross Pederson    1986   Ross Pederson
1985   Ross Pederson (Open, 250cc)    1985   Doug Hoover (125cc)    1984   Mike Harnden (Open)
1984   Ross Pederson (125, 250cc)    1983   Ross Pederson    1982   Ross Pederson
1981   Ross Pederson    1980   Ross Pederson    1979   Stan Currington
1978   Jim Turner    1977   Jan Eric Sallqvist    1976   Jim Turner
1975   Jan Eric Sallqvist    1974   Jan Eric Sallqvist    1973   Bill McLean
1971   Bob Much    1972   Ron Keys    1970   Ron Keys
1969   Seppo Makinen    1968   Norm Richens    1967   Vern Amor
1966   Yvon Duhamel    1965   Yvon Duhamel    1964   Jack Hunt
1963   Jack Hunt                  



     Back to Archives



No. 1 Plate - Enduro
2009   Patrick Beaulé    2008   Patrick Beaulé    2007   Allan Lachapelle
2006   Chris Van Hove    2005   Patrick Beaulé    2004   Leonard Keen
2003   Clarke Peters    2002   Glenn Buchanan    2001   Glenn Buchanan
2000   Allan Lachapelle    1999   Glenn Buchanan    1998   Allan Lachapelle
1997   Joel Stronach    1996   Craig Kennedy    1995   Craig Kennedy
1994   Matthew Spigelmyer    1993   Blair Sharpless    1992   Blair Sharpless
1991   Craig Kennedy    1990   Blair Sharpless         



     Back to Archives



No. 1 Plate - Cross Country
2002   Dan Watt    2001   Jared James    2000   Marty Halmazna
1999   Marty Halmazna    1998   Jared Thomas    1997   Jared Thomas
1996   Doug Beer    1995   Julian Cerny    1994   Doug Beer
1993   Shaun Doddington    1992   Guy Perrett    1991   Doug Beer
1990   Blair Sharpless                  



     Back to Archives



No. 1 Plate - Hare Scrambles
2009   Brian Wojnarowski    2008   Jake Stapleton    2007   Chris Van Hove
2006   Tony Boerkamp    2005   Tony Boerkamp    2004   Chris Van Hove
2003   Clarke Peters    2002   Allan Lachapelle    2001   Guy Giroux
2000   Guy Giroux    1999   Allan Lachapelle    1998   Paul Lachance
1997   Doug Beer    1996   Doug Beer    1995   Glenn Buchanan
1994   Glenn Buchanan    1993   Blair Sharpless    1992   Blair Sharpless
1991   Guy Giroux    1990   Blair Sharpless         



     Back to Archives



No. 1 Plate - Trials
2016   Tino Marin                  
2015   Michel Fortin-Belanger    2014   Thomas Cordner    2013   Jordan Szoke
2012   Jordan Szoke    2011   Wilson Craig    2010   Jordan Szoke
2009   Jordan Szoke    2008   Maxime Gobeil    2007   Maxime Gobeil
2006   Maxime Gobeil    2005   Maxime Gobeil    2004   Sean Bird
2003   Will Duggan    2002   Ryon Bell    2001   Dan Johnson
2000   Ryon Bell    1999   Wilson Craig    1998   Daniel Johnson
1997   Ron Commo    1996   Ron Commo    1995   Ron Commo
1994   Ron Commo    1993   Ron Commo    1992   Tom Farr
1991   Mark Cahill    1990   Mark Cahill    1989   Mark Cahill
1988   Jonny Andersson    1987   Jonny Andersson    1986   Stephen Fracy
1985   Stephen Fracy    1984   Stephen Fracy    1983   Bill Sparks
1982   Stan Bakgaard    1981   Stan Bakgaard    1980   Wayne Woloschuk
1979   Wayne Woloschuk    1978   Wayne Woloschuk    1977   Trevor Howarth
1976   John Ranger    1975   John Ranger    1974   John Ranger
1973   John Ranger    1972   John Ranger    1971   John DeGruchy



     Back to Archives



No. 1 Plate - Ice Racing
2013   Dan McKenzie    2012   Matt Coonfer    2011   Ryan Middleton
2010   Danny Hewitt    2009   Greg Quantz    2008   Jerry Alcock
2007   Dan MacKenzie    2006   Dan MacKenzie    2001   Shane Lowry
2000   Dan MacKenzie    1995   Steve Beattie    1994   Dan MacKenzie
1993   Marcel Fournier    1992   Chris Evans    1991   Chris Evans
1990   Marcel Fournier    1989   Jean Bourret    1988   Marcel Fournier
1987   Marcel Fournier    1986   Marcel Fournier    1985   Chris Evans
1984   Marcel Fournier    1983   Marcel Fournier    1982   Michel Mercier
1981   Michel Mercier    1980   Michel Mercier    1979   Michel Mercier
1978   Michel Mercier                  



     Back to Archives



No. 1 Plate - Ice Speedway
1993   John Kehoe    1992   John Kehoe         



     Back to Archives



No. 1 Plate - Motocross ATV
1993   Jean Desormeaux    1992   Yannick Collette    1991   Yannick Collette
1990   Pierre Desormeau                  



     Back to Archives



No. 1 Plate - Ice ATV
1995   Dave Little    1994   Murray Tribor    1993   Alain Bergeron
1992   Alain Bergeron    1991   Alain Bergeron         



     Back to Archives



No. 1 Plate - Dirt Track ATV
2004   Jim Goertz    2003   Jim Goertz    2000   Jim Goertz
1999   Dave Little    1998   Dave Little    1997   Dave Little
1996   Jim Goertz    1995   Dave Little         



     Back to Archives



Motocross Schoolboy Award - Donated by Marilynn Bastedo
2001   Blake Clarke    2000   Dustin Fast    1999   Dustin Pretty
1998   Todd Minnie    1997   Darcy Lange    1996   Nicki Dunn
1995   Shawn McDougall    1994   Troy Reesby    1993   Jason Hong
1992   Ryan Gauld    1991   Adam Elliot    1990   Jamie Stercer
1989   Gus Bakos    1988   Rob Bulyovsky    1987   Chris Pomeroy
1986   Steve Bulyovsky    1985   Marty Burr    1984   Richard Tripodi
1983   Ian Mellors    1982   Kevin Moore    1981   Jamie Palmer
1980   Brent Worral    1979   Ron Byle    1978   Robbie Smith
1977   Robbie Hodgson                  



     Back to Archives



Bert Irwin Memorial Cup - Donated by Ontario Region
Best Performance at the ISDE
2016   Shelby Turner    2015   Philippe Chaine    2014   Jared Stock
2013   Tyler Murray    2012   Mark Dzikowski    2011   Ty McKenna
2010   Victoria Hett    2009   Brian Wojnarowski    2008   Dave Neumeister
2007   Geoff Nelson    2006   Cory Graffunder    2005   Shane Cuthbertson
2004   Kelly Graffunder    2003   Klade Glasgow    2001   Dan Watt
2000   Guy Perrett    1999   Guy Perrett    1998   Pete DeGraaf
1997   Julian Cerny    1995   Jesse Wilson    1994   Jesse Wilson
1993   Blair Sharpless    1992   Pete DeGraaf    1991   Glenn Buchanan
1989   Blair Sharpless    1988   Blair Sharpless    1987   Blair Sharpless
1986   Guy Perrett    1985   Barry Rempel         



     Back to Archives




















       Top